Lake village / 2019
lokalizacja
Aglomeracja rybnicka stanowi silny gospodarczo, kulturalnie i naukowo ośrodek powiązany z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym (największym okręgiem przemysłowym w Polsce i jednym z największych w Europie) oraz z aglomeracją ostrawską i województwem opolskim. Stolica regionu – Rybnik ma 140 tys mieszkańców co lokuje go wśród 25 największych miast Polski. Przez granice administracyjne miasta przebiega autostrada A1, a odległość do węzła autostradowego z A4 „Sośnica” z centrum wynosi ok 30 km.
Na tle innych górnośląskich miast Rybnik wyróżnia się walorami przyrodniczo – krajobrazowymi. Wśród nich na pierwsze miejsce wysuwa się park krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, który w połączeniu z Zalewem Rybnickim i meandrami rzeki Rudy sprawia, że północne obrzeża miasta są jednym z najatrakcyjniejszych miejsc do zamieszkania na terenie Górnego Śląska.
Filozofia mieszkania poza centrum miasta
Około 40% Polaków mieszka w blokach z wielkiej płyty położonych często na peryferiach miast. Bezosobowe, ciasne mieszkania posiadają co najwyżej maleńkie balkony. Stosunkowo niewielka liczba lokali mieszkalnych to tzw. stare budownictwo. Na drugim biegunie jest rozproszona zabudowa jednorodzinna.
Stale wzrastające tempo życia i nowe rodzaje aktywności zawodowej skłaniają do refleksji nad modelem zamieszkania. Dojazd do miejsca pracy położonego po przeciwnej stronie dużego miasta trwa często dłużej niż do odległej nawet o kilkadziesiąt kilometrów, ale dobrze skomunikowanej mniejszej miejscowości. Nowe środki komunikacji, w tym przede wszystkim internet, umożliwiają w wielu wypadkach pracę zdalną prowadzoną z miejsca zamieszkania. Z drugiej strony coraz powszechniejsze jest zrozumienie, że aktywność fizyczna stanowi podstawę zdrowego stylu życia.
Dynamicznie rozwijają się siłownie a istniejące ośrodki sportowe pękają w szwach. Nic nie zastąpi ruchu na świeżym powietrzu – biegania, jazdy na rowerze, tenisa, sportów wodnych, narciarstwa itp. Dotarcie z mieszkania do miejsc, w których uprawiać można te sporty w centrum aglomeracji bywa często jeszcze bardziej uciążliwe niż dojazd do miejsca pracy, dlatego część rodzin wybiera mieszkanie poza centrami miast.
masterplan
koncepcja
Proponowana koncepcja jest odpowiedzią na potrzeby nowoczesnej, aktywnej osoby – łącząc zalety mieszkania poza miastem, atrakcyjne tereny zielone w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora, rzeki, rozległych obszarów leśnych i różnorodnych możliwości uprawiania sportu. Mieszkania ulokowane są w budynku wielorodzinnym, w którym administrator jest zobowiązany dbać o środowisko i stan techniczny budynku. Większe centrum populacji gwarantuje również opłacalność podstawowych usług. Osiedle składa się z trzech prostokątnych kwartałów utrzymanych w skali pobliskich domów jednorodzinnych. Każde z 200 mieszkań ma niezależny, kameralny mini-ogród, którego utrzymanie nie wymaga znacznej pracy.
plan
przestrzenie prywatne, półpubliczne i publiczne
zestawienie funkcjonale
prezentacja
Zielone dziedzińce kwartałów są wykorzystywane przez grupy sąsiedzkie i zarządzane przez administrację osiedla. Ta strefa jest w pełni bezpieczna dla dzieci, ponieważ niemożliwe jest przebywanie w niej osób niepowołanych. Ogrody połączone są ze sobą mostami na ogólnie dostępnych trasach pieszych.
Ogródki przy mieszkaniach na parterze podniesione zostały na wysokość uniemożliwiającą przypadkowe wtargnięcie do nich i wgląd do wnętrza mieszkań z ulicy.
Pomiędzy krytymi asymetrycznym, skośnym dachem bryłami zaprojektowano rozległe taraso-ogródki dostępne bezpośrednio z mieszkań na położonych na wyższych kondygnacjach.
Zastosowanie różnorodnego otworowania ścian powoduje, że prawie każde mieszkanie różni się nieco od innych. Mieszkania spełniają wysokie standardy. Oprócz małego ogródka lub tarasu, każde mieszkanie zawiera osobne pomieszczenie do przechowywania oraz średnio 1,5 miejsca parkingowego na parkingu pod wewnętrznym dziedzińcem i jedno miejsce parkingowe po drugiej stronie ulicy Cisowej. Powierzchnia większości lokali waha się od 65 do 80 m2 (3 do 4 pokoi plus kuchnia i łazienka). Zaprojektowano również mieszkania większe (ok. 100 m2) i mniejsze (ok. 50 m2).
przestrzeń sąsiedzka
Jednostka sąsiedzka jest tworzona w taki sposób, że z jednej strony ma cechy samowystarczalnej niezależnej struktury, a z drugiej, poprzez dostosowanie skali i otwartości przestrzeni publicznych. Wtapia się w charakter dzielnicy i jest ciekawa oferta dla wszystkich jej mieszkańców. Stopniowanie przestrzeni od całkowicie publicznej, półprywatnej (dzielonej przez mieszkańców osiedla) na całkowicie prywatne, sprzyja budowaniu relacji społecznych wewnątrz osiedla i całej dzielnicy.