Sąd i Prokuratura rejonowa / 2023
Założenia podstawowe
W chaotycznym otoczeniu, projekt proponuje spokojną i klasyczną architekturę zarówno w kształcie brył, jak i detali architektonicznych. Prostopadłościan o podstawie kwadratu został podzielony na ćwiartki, z których jedną oderwano i przesunięto na południe. Dzięki temu prostemu zabiegowi powstał niezależny budynek prokuratury, a cały układ zmieścił się na nieregularnej działce. Elewacje każdej z ćwiartek zostały podzielone na trzy części w poziomie i w pionie. Słupy, rygle i cokoły mają taką samą szerokość. W żłobieniach prefabrykatów, z których są zbudowane można dostrzec inspirację kanelurami doryckich kolumn. Fasady różnią się od pozostałych elewacji głębokimi podcieniami. Mimo jednorodnej struktury elewacji zespół z każdej strony wygląda inaczej. Podcienia, monumentalny taras z szerokimi schodami i pochylniami oraz płac wejściowy tworzą reprezentacyjne przedpole dla budynków, wokół obiektów i pomiędzy nimi powstają półotwarte wnętrza o różnym charakterze.
Układ urbanistyczny
Dystans pomiędzy parkingami a wejściami do budynków jest wystarczający, aby stworzyć reprezentacyjne przedpole przed ważnymi dla miasta obiektami. Jednocześnie przestrzeń publiczna, która w ten sposób powstała, zapewnia miejsce do oczekiwania i odpoczynku. Zaplecze niezbędne do funkcjonowania kompleksu zostało umieszczone we wschodnim narożniku działki.
Siatka konstrukcyjna obu budynków częściowo się pokrywa, a oba główne wejścia i podcienia przed nimi znajdują się na jednej linii. Ten kierunek powtarzają linie schodów zewnętrznych i ramp na froncie. Powierzchnie tarasu między schodami są wykorzystane jako małe fontanny typu „mokry chodnik”. Prócz funkcji dekoracyjnych ochładzają one podcienia służące jako strefa wejścia, oczekiwania i relaksu. Ogród z traw ozdobnych między budynkami również zapewnia miejsce do odpoczynku. Przed tarasem ze schodami zewnętrznymi zaprojektowano płac, który szerokimi przejściami łączy się z ulicami otaczającymi działkę. Płac jest wizualnie oddzielony od parkingu szpalerem drzew. Wewnętrzna droga dzieli parking na dwie mniejsze strefy. Drzewa znajdują się pomiędzy miejscami postojowymi i na obrzeżach, zapewniając cień na utwardzonych powierzchniach. Drzewa są również umieszczone na każdej powierzchni zielonej wokół budynków. Stosunkowo niska wysokość obiektów, rozbicie bryły na powtarzalne ćwiartki, biały kolor elewacji i duża liczba drzew mają stworzyć atmosferę klasycystycznego pałacu w parku.
Struktura konstrukcyjna
Podstawowy podział konstrukcyjny kompleksu oparty jest na siatce kwadratów. Na każdą ćwiartkę kompozycyjną przypada dziewięć modułów. Środkowy moduł z każdej z dziewiątek jest wykorzystywany do doświetlania wnętrz. W budynku sądu jest to realizowane poprzez atria na ostatniej kondygnacji, a w budynku prokuratury moduł centralny jest przykryty świetlikiem nad klatką schodową.
Powtarzalny moduł konstrukcyjny odzwierciedla się na elewacjach. Ta regularność struktury uzasadnia zastosowanie prefabrykacji do wykonania elementów konstrukcyjnych i wykończeniowych. Może to przynieść znaczne oszczędności na etapie budowy i wykończenia budynku. Większość prefabrykatów będzie stanowić gotowe elementy wystroju.
Układ funkcjonalny
Budynek sądu
W budynku sądu parter w ćwiartce frontowej pełni rolę holu wejściowego, wokół którego znajdują się biura podawcze, czytelnie akt, szatnie i inne pomieszczenia związane z obsługą interesantów. Tylną ćwiartkę przeznaczono na Wydział Ksiąg Wieczystych. Skrzydło północne parteru mieści część administracji, zarząd sądu i dwie sale konferencyjne, które są strefą o ograniczonym dostępie. Wszystkie
sale rozpraw znajdują się na pierwszym piętrze. Szeroka, doświetlona od góry klatka schodowa, która na nie prowadzi, służy stronom procesu odpowiadającym z „wolnej stopy”, reprezentantom prawnym, świadkom i publiczności. Po lewej stronie klatki znajduje się sala rozpraw i inne pomieszczenia Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, a po prawej stronie Wydział Cywilny. W ćwiartce północnej zaprojektowano sale Wydziału Karnego. Ostatnia kondygnacja została przeznaczona na pozostałe pomieszczenia Wydziałów Cywilnego i Karnego. Sędziowie i protokolanci mogą zejść na zaplecza sal rozpraw odpowiednimi
niezależnymi ciągami komunikacyjnymi. Układowi funkcji w budynku towarzyszy ogólna zasada zmniejszania liczby interesantów i ograniczania dostępności w miarę oddalania się od głównego wejścia.
Transport więźniów odbywa się wyznaczonymi drogami komunikacyjnymi od podwórka gospodarczego do pomieszczeń dla zatrzymanych i konwoju, a następnie osobną klatką schodową na zaplecza sal rozpraw.
Budynek prokuratury
W przypadku prokuratury dostęp osób z zewnątrz został zasadniczo ograniczony do parteru. Na wprost wejścia znajduje się poczekalnia z szatnią. Do „pokoju niebieskiego” i sali konferencyjnej można przejść w towarzystwie pracownika prokuratury. Pierwsze piętro to strefa administracyjno-techniczna, a drugie to strefa dla prokuratorów, asesorów i kierownictwa. Te kondygnacje są w pełni kontrolowane. Spotkania odbywają się na parterze, a dla osób zatrzymanych przewidziano specjalnie wydzieloną strefę na poziomie przyziemia, w pobliżu placu gospodarczego.